СЛАВА ПАРАКЛИСА У ВЛАДИЧАНСКОМ ДВОРУ У НОВОМ САДУ

IMG 6457На дан када наша света Црква празнује Обрезање Господа и Спаса нашега Исуса Христа и спомен на Светог Василија Великог, у недељу, 1/14. јануара 2018. године, прослављена је слава придворнe капеле у Новом Саду.

У навечерје празника, свечаном вечерњом службом началствовао је протопрезвитер Владан Симић, секретар Епископа бачког г. Иринеја, а саслуживао ђакон Мирослав Николић. Служби је присуствовао владика Иринеј.

На дан празника, Предстојатељ Цркве Божје у Бачкој началствовао је светом архијерејском Литургијом, а саслуживали су: архимандрит Исихије, настојатељ ковиљског манастира, протопрезвитери Григорије Сапсаји и Владан Симић, као и новосадски ђакони.

IMG 6414Свој допринос празничном сабрању пружили су појци Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин, под управом јерођакона Јеротеја, сабрата Светоархангелског манастира у Ковиљу.

Владика је извршио чин благосиљања славског колача и жита.

Параклис Светог Василија Великог у Владичанском двору, током двадесетих и тридесетих година прошлог века, био је храм руске избегличке заједнице у Новом Саду, где су вршена свакодневна служења са учешћем верног народа. Владика Иринеј Ћирић је, учивши се у Русији и заволевши тамо народ, одобрио да та избегличка руска заједница служи управо у овом скромном храму.